Po spuštění hry postupně zadáváte tři volby. Grafiku(VGA), ovládání a zvuk(IBM...). Pak už následuje hlavní menu kde si navolíte novou hru, load, hall of fame... z her máte na výběr hrát na mapě světa nebo náhodně generované mapě. (tu můžete trošku ovlivnit volbou customize). Pak už jen navolíte obtížnost (chieftain - emperor) a počet civilizací od tří po sedm a hlavně národ. A hurá, jde se hrát..!

screenshot
 
Tak a máme tady hrací plochu. Uprostřed se nachází váš kolonista. Hlavní část obrazovky zabírá okolní svět, v lewvém horním rohu je mam dosud známého světa, pod ní je váš palác (zatím chýše) a ještě níž informace o právě aktivní jednotce. V celé horní části je ovládací menu, game (nastavování daní, revoluce, save...),Orders(rozkaty pro konkrétní jednotku), Advisors (informace o státu), World (info a světě) a Civilopedia (info o všem).
screenshot
 
Město postavíme zmáčknutím klávesy B - Build, pak uvidíte nádherný filmeček jak osadnícu přijíždějí. Pak se oběví městské menu. V pravé dolní části je výrobní část. Navolíte co chcete vyrábět. Momentálně máte na výběr z jedné jednotky (militia), a osadníka. Případně kasárna. Takže postavte dalšího osadníka. Problém je že vaše město zůstane nechráněné. ale risk je zisk a je to boj o čas... V pravé horní části je seznam postavených staveb, uprostřed je mapa okolí, dole jednotky ve městě a nelevo zásoby jídla. nahoře jsou obyvatelé a pod nimy jsou městské zdroje.
screenshot
 
A nyní ovládání. Na numerické klávesnici můžete ovládat všechny směry, popřípadě využít klávesy G a zadat cíl pohybu jednotky. Dále písmenem F budujete pevnost(osadník) nebo se sami zakopete (jednotky). Zlepšením obrané pozice si ale zkoršíte reakčí dobu, tedy po znovuaktivování jednotky musíte počkat. Další důležité příkazy jsou I a R, oboje pro kolonisty. Irrigation (zavlažování) zvyšuje výnosy z půdy a R staví silnice. Pokud jste už vynalezli železnici, na hotové silnici jí můžete postavit.
Ano vynalézání! V pravém menu game si můžete navolit podíl mezi TAX a SCIENCE (věda a daně). Být bohatý a ždímat své poddané je fajn ale technologický pokrok je důležitější. Pokud se ovšem dostanete do úzkých a budete potřebovat dokoupit jednotky... Ok, vědu také můžete povzbudit (-> město) změnou hudebníků na vědce (bílé panáčky na modré). zvětšení počtu těchto lidí ale může způsobit nedostatek jídla. abych nezapoměl, hudebníci zvedají morálku města a získáte je odstraněním polí na mapě města. Volní pracovníci se budou věnovat zábavě.
 
screenshotscreenshot
Je třeba zvolit co se bude vynalézat. Váš Ministr vědy (?) vám dá vždy na výběr mezi znalostmi, které ještě neznáte a máte možnost je poznat. Je dobré uvědomit si co je zapotřebí, vše je provázané. Když vnaleznete kolo, můžete začít stavět charioty, poměrně solidní vojáky. Naopak abeceda je z vojenského hlediska k ničemu. Je třeba zvolit ale kompormis protože mít největší armádu neznamená že zvítězíte. Dobré je občas pročítat civilopedii, všechny souvislosti tam jsou uvedené. Vždy když něco vynaleznete objeví se popis daného vynálezu či objevu i s reálným výstupem - nové jednotky.
 
V průběhu hry můžete zjišťovat jak na tom jsete v menu world. Nejlepší města, délka trvání vojenské služby, porodnost to vše jsou údaje, které vám řeknou mnoho nejen o ostatních, ale hlavně o vás. A samozřejmě také diplomacie. sledovat diplomatické styky mezi ostatními je důkežité zejména pro využívání všech možných válek ve svůj prospěch. K diploatickému styku může dojít při setkání jednotek či při vybídnutí diplomatem. Můžete vyjednávat mír, měnit znalosti či požadovat peníze.
screenshot
 
Tolik by této hře stačilo aby se stala legendou. Ale stavba divů světa posunula tuto hru do úplně jiných dimenzí. Každý div světa vám rozšiřuje obzory, zvětšuje možnosti. Zvětšuje se výroba, tempo vynalézání, rychlost lodí... O tom ale ve zvláštní sekci.
screenshot